Podstawowe Elementy Finansów czy Złote Zasady? – Justyna DEC

W pierwszym artykule poruszyłam zagadnienie budżetu osobistego, na co zwrócić uwagę, z jakimi utartymi schematami mamy do czynienia, do czego się przyzwyczajamy, jakich wyborów dokonujemy – oszczędzamy –  zbieramy każdy drobniak do skarbonki czy raczej trwonimy majątek by przybliżyć sobie odrobinę przysłowiowego nieba.

Zachęcałam Was Drogie Panie do odnalezienia swojej własnej ścieżki życiowej oraz stabilności a co za tym idzie znalezienie balansu pomiędzy jednym podejściem a drugim.

Wiem jakie to trudne, by znaleźć nawet 5 minut wolnego czasu, by zebrać myśli, żeby się zastanowić, cokolwiek zaplanować w swoim życiu codziennym. W ferworze walki z obowiązkami domowymi i pracą, oraz niedawno przebytymi świętami, przy nawale spraw ważnych, a wręcz pilnych zapominamy o wyodrębnieniu kluczowych elementów, które mogłyby Nas przybliżyć do nieco spokojniejszego życia, do spojrzenia i stworzenia własnego i rodzinnego bezpieczeństwa finansowego.

A czym jest to bezpieczeństwo finansowe? W finansach przedsiębiorstw rozumie się jako zdolność do pozyskania środków pieniężnych. Natomiast w finansach osobistych to utrzymanie takiej równowagi finansowej pomiędzy wydatkami i przychodami, która pozwoli w normalny sposób przeżyć 6-12 miesięcy bez bieżących dochodów. Ale jak zapewnić sobie taki rodzaj bezpieczeństwa.

Na początek zachęcam do dokończenia artykułu i wypunktowania u siebie 5 Złotych Zasad Zarządzania Finansami Osobistymi. Zapewne nasuną się Wam odpowiedzi czy w Waszym życiu pojawiają się owe elementy.

 

  1. Najpierw zapłać sobie, a nadwyżki zabezpiecz !

Jedna z moich ulubionych zasad. Pomimo tego, że jedna

z najtrudniejszy do realizacji, to wprowadzenie jej w życie daje niesamowicie dużo satysfakcji ze zrobienia pierwszego kroku. Ale o co w niej chodzi? Czy zastanawiałaś się kiedyś kto powinien czerpać najwięcej przyjemności z Twojej pracy? Z Twoich zarobków? „Harujesz” dla swojego pracodawcy albo dla prowadzenia Własnego biznesu, a czy pomyślałaś, że to TY jesteś tym najważniejszym elementem? Czy pracowałoby Ci się lepiej gdybyś była zadowolona lub zrobiła na początek coś przyjemnego – nawet małego- dla Siebie? Daj sobie pewien rodzaj nagrody za pracę, którą wykonujesz. Pamiętaj tylko, że to powinieneś zrobić jako pierwszą rzecz po wypłacie! Wystarczy poranna kawa wypita w spokoju, w ulubionej kawiarni – tylko dla Ciebie!

Następnie rozplanuj swoje wydatki. Możesz się naprawdę zaskoczyć gdy się okaże, że pozostałe „drobne”, nieistotne dla Twojego gospodarstwa domowego, około 150,00 pln – 200,00 pln odłożone okażą się elementem przybliżającym Cię do sposobu bogacenia się w przyszłości.

 

  1. Spłacaj swoje zobowiązania i mądrze zarządzaj pieniędzmi !

Ale jak to zrobić ?

W pierwszej kolejności dowiedz się jak to robią inni, bogaci ludzi. Po zapoznaniu się ze sposobami spłacania zobowiązań dowiesz się, tak jak my, że powinnaś przekazać na ten cel maksymalnie 20% środków z dochodu netto. Jest to wyznacznik, który na każdym etapie można renegocjować z bankiem czy wierzycielem. Zwróć uwagę, że przy takiej wielkości spłacania możesz normalnie funkcjonować, żyć i mieć się dobrze. Tym samym w szybszy sposób jesteś w stanie pozbyć się swoich zobowiązać i dojść do momentu „czystej karty”.

Pamiętaj tylko, by przy tym nie przerwać podwyższania swojej wartości i dalej mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi.

 

  1. Zbuduj dochód pasywny i zmuś swoje pieniądze do pracy dla Ciebie.

To prawda, jest to najtrudniejszy element, patrząc na to co nam dostarcza publiczna edukacja. Aby dowiedzieć się jak zbudować dochód pasywny czy nawet otrzymać jakąkolwiek informację opartą na faktach w tej kategorii należy się nie lada natrudzić. Trzeba doszukiwać się autentycznych źródeł ekonomicznych, które mówią o tym, że nawet niewielkim kosztem, bądź wykorzystując posiadane już dotychczas zasoby można wydostać się z „grajdołka”, „dołka” czy „wyścigu szczurów”. Poczytaj różne źródła i te dobre i te na pierwszy rzut oka złe i zdecyduj jak według Twojej intuicji jest. Potem zgłębiaj wiedzę na dany temat i rozszerz swoje postrzeganie. A możesz doszukać się naprawdę wielu możliwości dzięki którym zmusisz swoje pieniądze do pracy, nawet bez użycia inżynierii finansowej, jakim są fundusze inwestycyjne, giełda czy zwykły hazard, gdzie mechanizmy działania są mało rozumiane przez społeczeństwo.

 

  1. Bogactwo nie bierze się ze stanu posiadania, tylko z przepływu pieniędzy.

Rozpocznijmy od tego przypomnienia czym jest stan posiadania. Jest to inaczej majątek, mienie, są to fizycznie posiadane przez nas rzeczy. A co za tym idzie, z perspektywy ekonomicznej czy rachunkowej wyjaśnijmy sobie także pojęcia aktywów i pasywów.

W ujęciu prezentowanym przez Roberta Kiyosakiego aktywa to wszystko co przynosi nam pieniądze, natomiast pasywa to wszystko co musimy utrzymywać. Co z tego wynika?

Otóż nasze dobra, stan tego co posiadamy tj. dom, samochód wyciąga jedynie pieniądze z naszych kieszeni poprzez podatki, koszty napraw czy odsetki za spłatę wcześniejszego zakupu. A przepływ to sposoby, mechanizmy dzięki którym pieniądze do nas docierają, przybliżają nas do poprawienia dobrobytu.

Podobno na zdobycie bogactwa należy ciężko pracować, a co więcej jeszcze więcej wysiłku kosztu nas jego utrzymanie, chociażby przez to że czynniki niezależne mają wpływ na stan posiadania. Przykładem może stać się inflacja, która pomału zżera siłę nabywczą naszych pieniędzy. Ale jak to się dzieje, że milionerzy bankrutują i wystarcza im zaledwie rok, by odnowić, odbudować bogactwo? Właśnie dzięki umiejętności budowania przepływu ich pieniędzy.

 

  1. Pozostań skoncentrowany, konsekwentny i odpowiedzialny. Buduj prawdziwe wartości.

Najintensywniejsza część całego procesu… trzeba wytrzymać! Wprowadzaj u siebie chociaż malutkie zmiany w zarządzaniu finansami osobistymi, krok po kroku. Nie przejmuj się nikim i wytrzymaj !

 

Pamiętajmy, że podwyższanie własnej wartości oraz metody rozsądnego budowania majątku, przepływu pieniężnego czy niezależności to tak naprawdę proces. Nie jest to jednodniowy wyczyn, ale może się stać mechanizmem prowadzącym nas, nasze dzieci i rodziny do osiągania zaplanowanego procesu bogacenia się.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z ekonomią, ekonomią fizyczną, mechanizmami pozwalającymi wprowadzić małe, finansowe zmiany w naszych życiach. Zapraszam do stron naszych marek oraz indywidualnych rozmów. Ale przede wszystkim poszukiwania autentycznych źródeł informacji.

 

JUSTYNA DEC: Prywatnie pasjonat świadomego zarządzania własnym bogactwem, rozwojem i zarządzaniem zespołami ludzkimi, wielbicielka typów osobowości. Współwłaściciel rodzinnej firmy DEC i Partnerzy Sp. z o.o., twórca marki Domowe Złoto, organizator Klubów Kreowania Przyszłości oraz innych spotkań mających na celu edukację i rozwój społeczeństwa. Studiowała na Zachodniopomorski Uniwersytecie Technologicznym na kierunku Zarządzanie ze specjalnością Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, a później na kierunku Ekonomii. Zawodowo od 2013 r. wykwalifikowany specjalista w dziedzinie zarządzania, gospodarowania kapitałem ludzkim oraz budowania majątku osobistego. Od ponad 10 lat kobieta biznesu prowadząca współpracę z partnerami strategicznymi.

Źródło: http://zsukcesemcidotwarzy.pl/z-sukcesem-ci-twarzy/ Magazyn Nr 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *